A debreceni oktatás fejlesztési terveiről beszélt a gyerekét magániskolába járató Papp László

Helyi hírek

A debreceni Oktatási Tanács ülésének bevezetéseként Papp László polgármester előadást tartott az elmúlt öt év oktatási-infrastruktúra fejlesztéséről, valamint a közeljövő fejlesztési terveiről.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A beszámoló szerint Papp kiemelte, a város ugyanazzal az attitűddel áll hozzá az oktatás ügyéhez a következő öt évben is, ahogyan azt a megelőző tíz évben tette, hiszen az elmúlt 5-10 évben az oktatásügy kiemelt területként volt kezelve a város infrastrukturális fejlesztései terén. Ebből a feladatból pedig egyszerre vette ki a részét a város, valamint az intézményfenntartók is. Hozzátette, ennek eredményeként

méltó körülményeket tudnak teremteni az oktatáshoz, másrészt pedig kedveltté és vonzóbbá tudják tenni a város oktatásügyét.

Papp László azt hangsúlyozta, a következő öt évben is arra törekszenek, hogy hasonló erőforrásmennyiséget biztosítsanak a fejlesztésekhez, összhangban a fenntartókkal.

Az elmúlt időszak fejlesztéseivel kapcsolatos beszámoló során a városvezető elmondta, a 2014-2019-es és a 2019-2024-es időszakban egyaránt kiemelt cél volt az oktatási infrastruktúrafejlesztés. A 2014-2020-as Európai Uniós költségvetési ciklusában a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) 47,7 milliárd forint forrás állt rendelkezésére, amely maradéktalan felhasználása mellett összesen 90 projekt valósul meg.

A források felhasználásával 4 debreceni bölcsőde komplex felújítására és két új bölcsőde építésére került sor, illetve 7 további bölcsődei tagintézmény részére új eszközöket szerzett be az önkormányzat. Emellett az egyházak is végeztek jelentős beruházásokat, amelynek eredményeként 2 új bölcsődét szenteltek fel. Az elmúlt években a férőhelyek bővítésével sikerült megoldani azt a korábban felmerült problémát, hogy helyhiány miatt nem mindenki tudott részt venni a bölcsődei ellátásban. A következő időszakban pedig folytatódik tovább a bölcsődék építése, fejlesztése, erre már számos terve van az Önkormányzatnak

– emelte ki Papp László.

A frissen átadott debreceni magániskolába íratta gyerekét Debrecen polgármestere

Az óvodai fejlesztésekkel kapcsolatban úgy fogalmazott a polgármester, 7 debreceni óvoda felújítása valósult meg komplex módon, illetve a Tócóvölgyben új óvoda épült. Az intézmények felújítására fordított összeg 12 milliárd forint volt, amely összesen 1324 bölcsődei férőhelyet, 2993 óvodai férőhelyet, 2371 általános iskolai férőhelyet érintett.

Eszközbeszerzést tekintve 7 bölcsődei tagintézményben 82 millió forintból, komplex felújítást 3 bölcsődei tagintézménynél, míg 2 intézménynél energetikai korszerűsítést végeztek, új építés pedig Felsőjózsán és a Postakertben történt meg – sorolta Papp László.

Óvodák esetében komplex felújítás 7 tagintézményben közel 1,5 milliárd forint értékben történt, 11 intézményben végeztek energetikai korszerűsítést, továbbá egy új óvoda építése is megvalósult a Tócóvölgyben, ahol a város jelentős lakóingatlan fejlesztést tervez a következő időszakban, hiszen Debrecen esetében a megfelelő mennyiségű és minőségű lakások építése szintén stratégiai kérdés – tette hozzá. A város ebben az esetben is igyekszik előre gondolkodni, hiszen az intézményi fejlesztést már az előtt elvégzik, hogy a lakóingatlan beruházás megvalósul.

Bár a város 2013 óta már nem fenntartója az általános- és középiskolai intézményeknek, mégis igyekeztek megfelelő teret biztosítani a fejlesztésekre ebben az időszakban is

– emelte ki Papp László. Az iskolák esetében így 5 intézményben valósítottak meg komolyabb léptékű fejlesztést, ebből a szempontból a legemblematikusabb a Zenede beruházása volt. Bár a komplex felújításokhoz nem tartozik hozzá, de az Epreskerti Általános Iskola tornacsarnoka szintén egy kiemelt jelentőségű fejlesztés volt, főleg a déli városrész életét tekintve.

Brüsszel még nem utalt, üres az államkassza?

Papp László hangsúlyozta, van még bőven feladat előttük, amire a TOP+ források adnak lehetőséget, bár egyelőre a fejlesztések nem indulhattak el, ugyanis a források még nem érkeztek meg Magyarországra. Ezzel kapcsolatban arról számolt be, hogy az illetékes minisztérium 2025. március 31-ig várja, hogy a pályázatokat benyújtsák, amely hiánytalanul meg is fog történni és reményei szerint a következő évben már hozzá is tudnak kezdeni a TOP+ pályázatokban meghatározott fejlesztésekhez.

Ezzel kapcsolatban elmondta, ebben az esetben is többrétű programok megvalósítására van lehetőség, így energetikai korszerűsítések nagymértékben valósulnak meg, hangsúlyosan az óvodai intézményekben, továbbá a Debreceni Tankerületi Központhoz tartozó fejlesztések is szerepelnek a tervek között, amely közül kiemelendő a Bólyai István Általános Iskola felújítása.

A polgármester hozzátette, a Debreceni Szakképzési Centrum rendkívül dinamikusan bővülő intézményrendszer, amely a következő időszakban a stratégiai jelentőségű fejlesztéseit meg tudja valósítani, vagyis a 3 legnagyobb intézmény- a Mechwart, a Brassai és a Beregszászy- felújítását, továbbá kollégiumépítések vannak napirenden. Ezen fejlesztésekkel kapcsolatban már több esetben elindultak a feltételes közbeszerzési eljárások, és reményei szerint a 2025-ös költségvetés tudja biztosítani a megfelelő fejlesztési forrásokat.