A Fidesz nem nem érti, hanem nem akarja érteni a lakhatási válságot, mert a spekulatív járadékvadász nagytőke érdekeit szolgálja ki – írja portálunkhoz eljuttatott közleményében Dombi Mihály, a Szikra Mozgalom debreceni helyi szervezetének elnöke.
“A milliárdos profitot bezsebelő cégtulajdonos fizesse meg a dolgozókat, az állam pedig tegyen meg mindent a lakhatási válság megoldásáért, és ne ezeket a cégeket finanszírozza!
A Főnix Lakásprogram nem tudja elérni a célját, mert elfogadja a piaci árakat, ráadásul nem is azt a bérleti szegmenst célozza, ahol a legtöbb debreceni jelenleg albérletben lakik. Ezzel a beavatkozással egy cseppet sem segít a Fidesz a debreceniek nehézségein!
Több, mint egy éve azt kommunikálják felénk, hogy az új gyárakban jól lehet majd keresni. Akkor mi indokolja azt, hogy éppen az itt dolgozókat támogassuk? Vagy nem szorulnak rá, vagy a kereseteket érintő kommunikáció hazugság. Önök külföldi multik céges kafetériáját egészítenék ki a közösből!
Debrecennek nem érdeke támogatni ezen cégek rekrutációs tevékenységét. Ha az új üzemek valóban meg is emelik a helyi iparűzési adót, az csak csekély mértékben, Papp László nyilatkozatai alapján kb. 15 milliárd forinttal fog nőni, ezen ráadásul a jövőben várhatóan Hajdúsámsonnal fogunk osztozni. Ez az összeg nem fedezi a város lakosságának növekedéséből adódó terheket, amivel a város már egyébként a mai állapotában is képtelen megbírkózni: elég a múlt héten leesett hét centiméter hóra, vagy a közlekedés mindennapos siralmas helyzetére gondolni.
A lakhatási válság már a ma itt élő debrecenieknek is kritikus, mindennapi megélhetési krízist okoz! A debreceniek érdekét szem előtt tartó képviselő nem szavazhatja meg a Főnix Lakásprogramot, belerétve ebbe a jóérzésű fideszes és Civil Fórum képviselőket. A Szikra Mozgalom csak akkor támogatja a program indítását, ha annak kedvezményei kizárólag az állami szféra dolgozói, bár lakáspiaci hatása a programnak így sem lenne.
Viszont ha tényleg segíteni akarna a város az itt élők lakhatási gondjain, akkor egyszerű megoldások állnak rendelkezésre, amihez nem kell a közös pénzt privatizálni!
- Egyrészt hagyjon fel a város a lakásállománya kiárusításával, helyette lehetőleg növelje az önkormányzati bérlakások számát és újítsa fel őket!
- Debrecenben 24 éve nem épült kollégium! Budapesten végül megépül a Diákváros – Debrecenben is szükség van az egyetemisták rugalmas lakhatási igényeit kielégítő nagyvolumenű fejlesztésre!
- Ráadásul a program drága is, hiszen újépítésű ingatlanokat finanszirozna, ugyanennyi pénzből azonnal 400-500 lakásos készletet lehetne összehozni egy lakásügynökségbe, ennyi már most itt elő fiatalnak és családnak tudna segíteni Papp László már holnaptól – ha szeretne, és nem a külföldi tőkések kívánságait teljesítené.
- Továbbá a közgyűlés vessen ki “spekulációs adót”! Debrecenben könnyűszerrel azonosítható az a 4-5 személy köré épülő, politikailag mélyen beágyazott hálózat, mely a lakáspiac kínálati oldalát kontrollálja és növekvő kereslet mellett is szűken tartja. Ugyanúgy, mint ahogy az a kőolaj globális piacán az OPEC esetén megfigyelhető nagyban. Az így szerzett jövedelem nem profit, hanem gazdasági járadék, mely például az üresen tartott telek átminősítéséből ered. Ez a gazdasági járadék társadalmilag káros, miközben mindenki számára az indokoltnál nagyobb áremelkedést jelent a lakáspiacon, ami kiugróan magas lakásárakban és albérleti díjakban jelenik meg mindannyiunk számára. Ezt a járadékot a debreceniek érdekében részben, vagy egészben el kell vonni, ami egyrészt csökkenti ennek a bűncselekményt súroló tevékenységnek az attraktivitását, másrészt a város saját ingatlanberuházásokat finanszírozhat a bevételből. Mindkét hatásnak pozitív piaci eredményei lennének, és az árak elfogadhatóbb szintre esnének.
A városnak erre megvan az eszköze: a telekadó kivetése törvényi lehetőségünk, és mentességet élvezhetnek alóla a Debrecenben jellemző családi ház méretű telkek, hogy a hétköznapi emberekre ne vonatkozzon az adófizetési kötelezettség, kizárólag a spekulánsokra!
Konzervatív becslésünk szerint ezzel 250-300 millió forintra tehetne szert a város, ami több, mint a Főnix Nemlakásprogramra tervezett kiadás éves szintje”
– olvasható Dombi Mihály közleményében.