Újabb legendás korona kerül Hajdúszoboszlóra

Helyi hírek

A Múzeumok Éjszakáján mutatja be szenzációs szerzeményét a Bocskai Múzeum, melynek Fejedelmi Kincstára egy hatalmas uralkodó fenséges kincseit tárja a látogatók elé.

Az év legnagyobb múzeumünnepén különleges kiállítás nyílik a fürdővárosban. A helyi múzeum 3 éve nyitotta meg kincstárát, melyben eddig Bocskai István fejedelem „török koronája” és jogara volt látható. Azonban a Múzeuméjen egy igazi ritkasággal egészül ki a kollekció. Egy műkincsrekonstrukció, Bocskai „erdélyi koronája” kerül kiállításra. Bár nyugaton gyakran, Magyarországon csak kivételesen készítenek rekonstrukciót eltűnt történelmi ereklyékről. Az eredeti „erdélyi korona” ugyanis jelenleg nem fellelhető. Nemcsak ez a tény, de kalandos története is legendássá teszi Hajdúszoboszló új műkincsét.

A múzeum igazgatója, dr. Bihari-Horváth László elmondta: a budapesti Hősök terén is szoborral rendelkező, egyetlen győztes szabadságharcunkat vezető Bocskai bár fejedelem volt, mégis megkoronázták, sőt, két koronát is kapott! A második, kevésbé ismert koronaékszert erdélyi hívei adták át neki 1605. november 12-én Vácon. Bocskai azonban 1606-ban meghalt, s a korona húsz év múlva már egy császári (osztrák) altábornagy, Althan gróf birtokában volt. Ő a híres olaszországi Loreto kegyhelyének adományozta a kincset (amit emiatt „loretoi koronának” is nevez a tudomány).

Ott sokáig a Mária-kegyszobor fejékeként funkcionált. Ez azért is izgalmas, mert Loreto Olaszország legfontosabb Mária-kegyhelye, ahol Szűz Mária názáreti háza látható. (Ezt a legenda szerint angyalok hoztak át a Szentföldről Itáliába.) Sajnos a kiemelt vallási jelentőség nem hatotta meg Napoleont, aki itáliai hadjárata során kirabolta a kegyhelyet. A kegyszoborral együtt 1798-ban így kerülhetett Párizsba az „erdélyi korona” is, de sajnos innentől elfogynak ismereteink a kincs újabb kori történetét illetően. Ahogy arra vonatkozóan is szűkszavúak a források, hogy Bocskai előtt kié lehetett az „erdélyi korona”? Annyi bizonyos, hogy Brassóban őrizték, ahová egy román vajdától kerülhetett. (Az már tényleg csak legenda, hogy ez a vajda a vámpírfilmeket is ihlető Drakul volt.)

Feltételezhető, hogy a vajdák a szerb fejedelmi Brankovics-családtól, ők pedig a bosnyák királyi Kotromanics-háztól örökölték, vagy szerezték meg a koronát, amit Bocskai kortársai emiatt nevezhettek bosnyák, vagy rác koronának. S hogy a magyar történelmi személyek közül ki származott a Kotromanics-házból? Anjou királyunk, I. (Nagy) Lajos felesége, Erzsébet. Több lehet, mint puszta véletlen, hogy Erzsébet királyné egy, az „erdélyi koronához” hasonlót a zárai (zadari) monostornak adományozott, egy másik ilyen korona pedig a nagy király lánya, Anjou Mária sírjában bukkant fel Nagyváradon, s került a budapesti Nemzeti Múzeumba. Nagyon valószínű tehát, hogy Bocskai „erdélyi koronája” eredetileg egy Anjou-korona volt, talán épp Nagy Lajosé, akit előszeretettel ábrázoltak kortársai liliomos koronával. S bár ezt ma már nehéz bizonyítani, a legendás koronája mégis megerősíti a fenti feltételezéseket.

S hogy miként is nézett ki a legendás korona, azt egy horvát-magyar származású pap kéziratából tudjuk, aki 1627-ben Loretoban egy méretarányos, színezett rajzot is készített róla. Ez alapján történt a rekonstruálás, amit dr. Takács József ötvösmester végzett hiteles és művészi módon. Az aranyozott ezüst műkincset 147 drágakő díszíti. Hamarosan bekerül a szoboszlói kincstárba, hogy ráerősítsen: Bocskai hatalmas uralkodó volt, aki bár koronákat és velük hatalmat birtokolt, a jelmondata mégis ez volt: „Hitünknek, lelkiismeretünknek és régi törvényeinknek a SZABADSÁGÁT minden aranynál feljebb becsüljük.”

A legendás „erdélyi koronát” a Múzeumok Éjszakájától csodálhatják meg a látogatók. Kiállítása június 22-én 18.00 órakor nyílik a hajdúszoboszlói Bocskai Múzeum Fejedelmi Kincstárában. Utána pedig egész nyáron megtekinthető lesz Európa legnagyobb fürdővárosában. Nem érdemes kihagyni, ahogy a Múzeumok Éjszakáját sem. Szoboszlón a koronakiállítás megnyitója után megelevenedik Ben Stiller klasszikusa, az Éjszaka a múzeumban: a látogatók ugyanis zseblámpás tárlatvezetéseken vehetnek részt, de varázslatos dallamok és mesés történetek is várják majd az érdeklődőket.

– Bocskai István Múzeum, Hajdúszoboszló –