A napokban jelentette be a debreceni városvezetés, hogy “Magyarországon egyedülálló” – Főnix Lakásprogram néven – új, kimondottan a debreceni fiatalokat támogató bérlakásprogramot indítanak.
A program Papp László polgármester szerint kimondottan a 35 év alatti debreceni, vagy a városban dolgozó magyar állampolgárságú fiatalokat célozza meg. Az önkormányzat 200 darab olyan lakást biztosít a fiatal munkavállalóknak és adott esetben családjuknak, amelyek előre meghatározott műszaki tartalommal bírnak.
Papp László a részletekről azt hangsúlyozta, az önkormányzat vállalja, hogy a piaci bérleti díj harmadát biztosítja a programban részt vevő fiatalok számára. A bérleti díj fennmaradó része pedig a munkáltató és a bérlő oldalán jelenik meg, főszabály szerint szintén egyharmad-egyharmad arányban. A bérleti időszak öt év időtartamra történne, amelyet követően a fiataloknak lehetőségük lenne, hogy ezt követően saját lábra állva tudjanak saját ingatlanhoz jutni.
Az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület portálunkhoz közleményt juttatott el a Főnix Lakásprogram kapcsán:
Debrecenben lakhatási válság van: ma kevesebb ingatlan, drágábban áll a debreceniek rendelkezésére. Az ingatlanhiány és a brutális bérleti árak elsősorban a fiatalokat, egyetemistákat, ápolókat, tanárokat, közigazgatásban dolgozókat és a kisvállalkozókat érintik különösen hátrányosan. Ezt a válságot a kormány és a városvezetés a multikkal kéz a kézben járva okozta. A fideszes polgármester mai bejelentése fontos célokról szól: a Főnix Lakásprogram helyesen ismerte fel, hogy a segíteni kell a debreceni fiatalokat. Sajnálatos, bár a fideszes városvezetéstől megszokott lépés, hogy még egy jószándékúnak tűnő programot is a debreceniekkel fizetett meg, úgy hogy az valójában nem nekik, hanem a külföldi multiknak kedvez. A program a mostani formájában a külföldi multik munkaerőtoborzását segíti, szemben a valódi segítséget igénylő debreceniekkel szemben. Határozottan javasoljuk a fideszes polgármesternek, hogy egyszer végre cselekedjen a debreceniek érdekében. A Főnix Lakásprogram mostani formájában nemes célú, de hitvány kivitelezésű program, ezért javasoljuk, hogy a városvezetés alakítson ki lakásügynökséget, bővítse a – nem kizárólag szolciális alapú – önkormányzati bérlakás-állományt, építsen kollégiumokat, és alakítson ki akciótervet az üres lakások piacra jutása érdekében
– írja az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület.