Kósa Lajos, Pósán László, Tasó László

A bátor hajdú-bihari fideszes képviselők is megszavazták több százezer kisvállalkozó életének nehezebbé tételét

Helyi hírek

Megszavazta a parlament fideszes többsége a katás adózás szigorítását – vagy ha úgy tetszik, bő 400 ezer magyar kisvállalkozó megszívatását – számoltunk be róla korábban.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Katás számlát ezentúl – ha nem fogadnak el közben módosító indítványt – csak magánszemélyek felé lehet kiállítani, és még számos nehezítés lesz, ezek közül többek között kiemelhetjük az adminisztrációs pepecselést, bármely másik adónemet is választja majd szeptember 1-jétől az addig katázó kisvállalkozó.

A parlament a kata módosítását 120 igen szavazattal, 57 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett fogadta el kedden, rekordgyorsasággal. A törvényt kizárólag fideszes képviselők szavazták meg, a többi párt képviselői nemmel szavaztak. Egyedül a többnyire a Fidesszel egy követ fújó német nemzetiségi képviselő maradt döntésképtelen, ő a tartózkodott.

Jó pártkatonához méltóan a hajdú-bihari fideszes képviselők is igennel szavaztak a katások szívatására, íme a nevek:

Kósa Lajos, Pósán László, Tasó László, Tiba István, Vitányi István, Bodó Sándor, Halász János.

Az egy szem ellenzéki (listáról jutott be) Varga Zoltán (DK) nemmel szavazott.

Az ellenzék zúgolódik, többfelé tüntetések voltak

A kata kvázi kinyírása több nagyvárosban is utcára hívta az embereket, Debrecenben is volt egy kisebb megmozdulás. Budapesten csak este indult meg a villamosforgalom, miután a rendőrök – háromszori felszólítás után – leterelték a tiltakozókat a sínekről. Az autók egyelőre Budáról Pestre haladhatnak a hídon – jelentette az MTI munkatársa a helyszínről.

A katázók kicsinálása ellen tüntetők torlaszolták el a kereszteződést a Csapó utca-Rákóczi utca sarkán

A rendőrök láncba fejlődve szorították le a tüntetőket a sínekről. Tiltakozók maradtak még a járdákon és a bicikliúton, illetve az úttesten a Pestről Budára vezető oldalon, de a rendőrök megkezdték az ő kiszorításukat is. A tüntetés miatt nem sokkal 11 óra után állt le a 4-es és 6-os villamosok közlekedése a Mechwart liget és az Oktogon között.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság kedden kora este közölte a police.hu-n, hogy a villamosközlekedés helyreállításáért és a közlekedés biztonságáért a rendőrök felszólítják a Margit hídon a gyülekezés résztvevőit, hogy hagyják el a síneket.

A kata módosítása ellen tüntetők délelőtt a Kossuth téren gyülekeztek, majd a Margit hídra vonultak, és ott azóta is akadályozták a forgalmat. Rövid ideig az Erzsébet hídon is elfoglalta a belső sávokat demonstrálók egy csoportja.

Jobbik, LMP: vonják vissza a kata-törvény módosítását!

A Jobbik azt kéri, hogy vonja vissza a parlament a kisadózó vállalkozók tételes adója (kata) szabályainak percekkel korábban elfogadott módosítását – mondta Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke, a párt országgyűlési képviselője kedd délutáni budapesti sajtótájékoztatóján.

Az ellenzéki politikus gyalázatnak nevezte “a fideszes módosítócsomag” megszavazását, kijelentve: “a katásokon szeretnék megspórolni az elképesztően elhibázott fideszes gazdaságpolitika árát”.

Hangsúlyozta: a döntésben nem látni a nemzeti érdek megjelenését, majd azt sürgette, a kormányzat ne pécézzen ki egyes szakmákat, ne csináljon ki teljes iparágakat. Szerinte az adóhatóság online adatbázisának segítségével derítheti fel a katát választók esetleges visszaéléseit, azaz a probléma kezelése “szoftverkérdés”. Z. Kárpát Dániel kiemelte: nem a kata “beszántása” a megoldás.

A jobbikos politikus kifogásolta, hogy a módosított jogszabály alapján nem választhatják ezt az adónemet nyugdíjas vagy rokkantellátásban részesülő honfitársaink, holott közülük sokan csak a kata révén tudják biztosítani talpon maradásukat.

Az ellenzéki képviselő a megszorítások bevezetése helyett támogató csomag kidolgozást sürgette, azt szorgalmazva, a kormány ne magyar vállalkozókat vegzáljon, hanem a multicégeket vonja be a közteherviselésbe.

Az LMP szintén azt követeli, hogy a kormány vonja vissza a kisadózó vállalkozók tételes adója szabályainak módosítását, és egy ésszerű egyeztetést követően tegyen javaslatot a katával kapcsolatban felmerülő problémák kijavítására.

Csárdi Antal, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese kedden, sajtótájékoztatón szólította fel erre a kabinetet, azt megelőzően, hogy az Országgyűlés szavazott volna a kata-szabályok megváltoztatásáról.

Kijelentette: a Fidesz “kinyírja” a katát, ezzel egyértelműen letette a vokság a multinacionális cégek mellett, szemben az ország legkisebb mikrovállalkozásaival. Elfogadhatatlannak ítélte, hogy míg a kormány bármilyen konfliktust felvállal a multik minimumadójának megakadályozása érdekében, támadást indít a mikorvállalkozások ellen.

Csárdi Antal hazugságnak nevezte, hogy egyeztetések előzték volna meg a törvényjavaslat beterjesztését. Szerinte az előterjesztés a számviteli alapelvekkel is ellentétes, hiszen hathetes határidővel ír át egy adótörvényt, az érintetteknek pedig a nyári szabadságok idején kellene felkészülniük az átállásra.

Szerinte a jogszabály elfogadásával mintegy félmillió adózó alapvető megélhetését lehetetlenítik el, és a változtatás által a feketegazdaság újra erőre kap majd. Úgy ítélte meg, hogy mind a benyújtás módja, mint a változtatás tartalma sérti az alaptörvényt.

Az érdekképviseletek a kata-szabályozás ésszerűbbé tételét javasolják

Az érdekképviseletek a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) egyes szabályainak ésszerűbbé tételét, továbbá új adónem bevezetését, és az áfamentesség bevételi határának megemelését javasolják az MTI-nek kedden küldött közleményeikben.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) közleményében az új kata egyes részszabályainak ésszerűbbé tétele mellett az adónemből kiesők számára új adónemet javasol, valamint a szeptemberi határidő helyett január 1-jei bevezetést szorgalmaz. Megfontolásra javasolják, hogy az 50 ezer forintos havi adótétel mellett legyen 100 ezer forintos, választható adótétel a magasabb TB-ellátás érdekében, és hogy a katások eseti jelleggel üzleti ügyfeleket is kiszolgálhassanak.

A BKIK továbbá javasolja azt is, hogy a kormány kezdeményezzen tárgyalásokat az Európai Unióval a jelenleg 12 millió forintos alanyi áfamentesség felső határának 18 millió forintra emeléséről, hogy a megemelkedő kata határ ténylegesen kihasználható legyen.
Az IVSZ – Szövetség a digitális gazdaságért érdekképviselet közleményében a kata kivezetésének átütemezését sürgeti, továbbá javasolja az atipikus foglalkoztatási formákra is alkalmazható rugalmas adózási módot.

Katás tüntetés Budapesten
A kisadózó vállalkozók tételes adója (kata) tervezett módosítása ellen tiltakozók a Parlament előtt 2022. július 12-én. MTI/Bruzák Noémi

Közleményében az IVSZ arra hívja fel a figyelmet, hogy az egyszerűsített adózás lehetőségének szűkítése a digitális munkaerő elvándorlását okozza. A szövetség az informatikai szakemberek tömeges elvándorlásának megakadályozása érdekében új adónemet javasol a kata átalakítása kapcsán. Az IVSZ szerint szükség van egy olyan adónemre is, amely egyszerű szabályok mentén stabil és kiszámítható, alacsony belépési küszöb mellett támogatja az atipikus munkavégzést.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elsietettnek, a kisadózókra nézve méltatlannak tartja a kata módosításáról szóló törvényjavaslatot, és további egyeztetéseket javasol az érintettekkel. Ez magába foglalja az esetleges kivezetés dátumának kitolását és az érintett kisvállalkozói kör további jogszerű és mérsékelt adózási lehetőségének megteremtését, beleértve az adóteher növekedését is.

Az orvoskamara enyhítést kér a kataszabályokban

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) enyhítést kér a kisadózó vállalkozók tételes adójának (kata) nem magánszemélyeknek történő számlázást tiltó szabálya alól.

A MOK az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta, a kataszabályok átmenet nélküli átalakítása az egészségügyben tovább nehezíti az ügyeletek megszervezését, akadályozhatja a betegek folyamatos ellátását a rendelőkben és a kórházi osztályokon. Ezért a kamara azt kéri, hogy az egészségügy ígért átalakításáig az egészségügyi dolgozók mentesüljenek a nem magánszemélyeknek számlázást tiltó passzus alól.