Orosz vadászgépek repültek be a NATO légterébe

Európa

Három orosz vadászgép repült be pénteken Észtország légterébe, ami a jelek szerint már a harmadik alkalom ebben a hónapban, hogy a Kreml próbára teszi a NATO keleti határait – írja a Politico.

A MiG–31-esek – olyan nehéz elfogó vadászgépek, amelyek képesek Oroszország Kinzhál hiperszonikus rakétáját hordozni – Tallinn felé tartottak a helyzetről tájékoztatott források szerint. A gépek körülbelül 12 percig köröztek, majd olasz F–35-ösöket emeltek a levegőbe, hogy visszaszorítsák őket.

A behatolásra azt követően került sor, hogy Oroszország a múlt héten drónokat küldött Lengyelország és Románia légterébe is – mindkettő NATO-frontország.

„Ma korábban orosz gépek megsértették Észtország légterét. A NATO azonnal reagált és elfogta az orosz repülőket”

– közölte Allison Hart, a NATO szóvivője. – „Ez újabb példája az orosz felelőtlenségnek, és annak, hogy a NATO képes reagálni.”

Észtország közölte, hogy bekérette Oroszország tallinni ügyvivőjét.

„Oroszország már négyszer sértette meg idén Észtország légterét, ami önmagában is elfogadhatatlan, de a mai eset, amikor három vadászgép egyszerre hatolt be, példátlanul durva volt”

– mondta Margus Tsahkna észt külügyminiszter. – „Oroszország folyamatos határtesztelésére és agressziójára gyors politikai és gazdasági nyomásgyakorlással kell válaszolni.”

A hónap elején Lengyelország arról számolt be, hogy egyetlen éjszaka több mint egy tucat drón lépte át a határát, köztük olyanok is, amelyek a stratégiai jelentőségű Rzeszów felé tartottak. A lengyel erők – NATO-szövetségeseik támogatásával – több drónt is lelőttek, majd hivatkoztak a NATO 4. cikkére, amely konzultációra kötelezi a szövetséget. Varsó szándékos orosz provokációnak nevezte az esetet.

Románia szintén ismétlődő légsértéseket tapasztalt, köztük egy drónt, amely szeptember közepén közel 50 percen át tartózkodott a román légtérben. Az Ukrajna elleni orosz támadásokból származó roncsok pedig többször is román területen csapódtak be.

Az Európai Bizottság pénteken újabb uniós szankciókat jelentett be az orosz energiaszektorra és pénzügyi tranzakciókra. Ursula von der Leyen bizottsági elnök elítélte, hogy az elmúlt napokban „orosz drónok sértették meg unióink légterét, mind Lengyelországban, mind Romániában”.

„Putyin elnök újra és újra eszkalál, Európa pedig ennek megfelelően növeli a nyomást”

– fogalmazott. – „Tudjuk, hogy szankcióink hatékony gazdasági nyomásgyakorló eszközök, és addig fogjuk alkalmazni őket, amíg Oroszország nem ül tárgyalóasztalhoz.”