Kilőtt farkas

A széttépett póniját gyászoló Ursula von der Leyen elérte: lehet vadászni a farkasokra

Európa

A farkasok nemzetközi védettségi szintjének visszasorolásáról döntött ma az Európai Unió kezdeményezésére a Berni Egyezmény Állandó Bizottsága, mégpedig úgy, hogy a faj ezentúl a fokozottan védett állatfajainak listája helyett a védett, de vadászható fajok listáján szerepelne.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A WWF Hungary szerint a visszaminősítés nem lép hatályba automatikusan az EU területén, ahhoz szükséges az EU élőhely irányelvét is módosítani. Amennyiben ez megtörténik, az egyes tagállamok dönthetnek úgy, hogy fenntartják a faj magasabb szintű védettségét.

A kezdeményezés ellen korábban több mint 300 civil szervezet, köztük a WWF is felszólalt, néhány hete pedig az IUCN kutatókból álló európai nagyragadozókkal foglalkozó munkacsoportja is aggodalmát fejezte ki. A tudományos megalapozottságot nélkülöző, politikai indíttatású döntés negatív precedenst teremthet más fajokra nézve. Az eddigi kutatások szerint a farkasokkal kapcsolatos gazdasági és társadalmi konfliktusok kezelésére a faj állományszabályozása nem hatékony – sőt, akár kontraproduktív – eszköz. A kilövések következtében a falkákból kiszakadt egyedek nagyobb eséllyel fordulnak a könnyebb prédát jelentő háziállatok felé.

Hosszú távon a farkas jogszabályi védelmének csökkentése költségesebb megoldás, mint a már bizonyítottan hatékony, a haszonállatok védelmét szolgáló infrastruktúra – ötsoros villanypásztor és nagytestű őrkutyák – alkalmazása és telepítésének támogatása, valamint az érintettek közötti párbeszéd és a közös megoldáskeresés más felmerülő konfliktusok feloldására. A csúcsragadozók visszatérte és jelenléte ugyanis fontos az egészségesen működő ökoszisztémák szempontjából, melyeknek helyreállítása és biológiai sokféleségük megőrzése az EU deklarált célja volt eddig.

Politikai indíttatás?

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 2022 szeptemberében orrolt meg a farkasokra, amikor egyikük megölte Dolly nevű 30 éves póniját alsó-szászországi otthonában. Az elkövetőt, egy GW950m névre keresztelt farkast más állatok megtámadásával is összefüggésbe hozták. Az eset heves vitát váltott ki Németországban és az EU-ban a farkasok védelméről.

Az ügy politikai következményekkel járt, mivel von der Leyen azóta kampányolt az EU-s farkasvédelmi szabályok lazítása érdekében, amely lehetővé tenné az állatok könnyebb kilövését, ha veszélyt jelentenek az állatállományra. A kritikusok szerint azonban ez a személyes vesztesége miatti túlzott reakcióként is értelmezhető, különösen a természetvédők részéről, akik az érintett farkas és populációja védelméért szálltak síkra