Energiaválság: a képviselők, a Bizottság és a Tanács az új tervekről

Európa

A Parlament csütörtökön a megfizethetőbb, biztonságos és fenntartható energiaellátásról szóló közös európai tervekről hallgatta meg a Bizottságot és a Tanácsot.

A plenáris ülésen lezajlott vtán az Európai Bizottság vázolta a jövő téli földgázellátás biztosítására, az energiaáremelkedés háztartásokra gyakorolt hatásának enyhítésére és a megújuló energiaforrások elterjedésének támogatására vonatkozó legutóbbi javaslatait. A Tanács francia elnöksége a tagállamok képviseletében kijelentette, hogy Európa földgáz- és kőolajellátásának biztonságát nem fenyegeti azonnali veszély.

A legtöbb képviselő a megújuló energiaforrások mihamarabbi bevezetését sürgette annak érdekében, hogy Európa függetlenedhessen az orosz energiahordozóktól. Néhányan az energiára kiszabott adók csökkentését kérték a tagállamoktól, és a földgáz- és kőolajárak egymástól való függetlenítését várják. Mások az energiapiacon zajló spekulációra hívták fel a figyelmet, a fogyasztás visszaszorításának szerepét hangsúlyozták, és az egekbe szökő árakból profitáló energiavállalatok további megadóztatását javasolták.

teljes vita itt tekinthető meg. A vitában Tóth Edina (független) magyar képviselő szólalt fel.

Háttér

Az Európai Bizottság szerdán jogalkotási javaslatot mutatott be, amely az energiaellátás biztonsága érdekében a következő télre a földgáztározók kötelező 80 százalékos feltöltését írná el . A kötelező feltöltöttségi szint a következő években 90 százalékra emelkedne. A Bizottság emellett egy közleményben felsorolta, hogy nemzeti és uniós szinten milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a piaci beavatkozásra, és felmérte az egyes lehetőségek előnyeit és hátrányait.

A Bizottság 2022. március 8-án tervvázlatot mutatott be arról, hogy Európa 2030-ra hogyan függetlenedhetne az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól – mindenekelőtt a földgáztól – azt követően, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát.

Az ún. REPowerEU-terv egy sor intézkedést javasol az egekbe szökő energiaárakra válaszul és annak érdekében, hogy a következő tél előtt a tagállamok feltöltsék az európai földgáztározókat.