Mándi László

Csak két képviselő szavazta meg a debreceni közgyűlés feloszlatását

Helyi hírek

Nem támogatta a debreceni közgyűlés Mándi László és Madarasi István (Összefogás a Cívisvárosért) előterjesztését, amely a képviselő-testület feloszlatását és időközi önkormányzati választás kiírását kezdeményezte.

Az előterjesztés indoklása szerint a 2026. április 12-i országgyűlési választás eredménye azt mutatja, hogy Debrecen jelenlegi városvezetése elveszítette a választók többségének támogatását.

A két képviselő arra hivatkozott, hogy a Fidesz országgyűlési képviselőjelöltjei, Barcsa Lajos és Széles Diána a korábbi önkormányzati választáshoz képest jóval gyengébb eredményt értek el. Míg a 2024-es önkormányzati választáson Barcsa Lajos a szavazatok 52,21 százalékát, Széles Diána pedig 52,10 százalékát szerezte meg, addig az idei országgyűlési választáson Barcsa Lajosra az érvényes szavazatok 33,18 százaléka, Széles Diánára pedig 35 százaléka érkezett.

Mándi László és Madarasi István szerint ez azt jelzi, hogy a jelenlegi városvezetés már nem rendelkezik a debreceniek többségének politikai támogatásával. Álláspontjuk szerint ezért a közgyűlésnek fel kellene oszlatnia önmagát, és időközi önkormányzati választást kellene tartani, amely új felhatalmazást adhatna a város következő három évre megválasztott vezetésének.

  • Papp Viktor Fidesz-frakcióvezető azt kérdezte, hogy ha az előterjesztők illegitimnek tartják a testületet, akkor a saját mandátumukat is annak tekintik-e, és felvetette, hogy miért nem mondanak le önként.

  • Gondola Zsolt Zoárd (Civil Fórum Debrecen Egyesület) hangsúlyozta, hogy a képviseleti demokráciában a rájuk szavazó 18 000 debreceni választópolgár elárulása lenne a feloszlás. Felidézte az ellenzéki térfél korábbi belső vitáit (DK, Momentum, Civil Fórum), és visszautasította az előterjesztők politikai logikáját, olcsó marketingfogásnak és populizmusnak nevezve a javaslatot.

  • Salánkiné Kuti Zsuzsanna (Mi Hazánk) számos magyarországi példát hozott (Szeged, Ózd, Hódmezővásárhely), ahol az országgyűlési és az önkormányzati választási eredmények teljesen elválnak egymástól, mert a helyi szinten a szakmaiság és a személyes teljesítmény számít, nem a pártpolitikai szimpátia. Idézte Mándi László egy korábbi interjúját is, ahol maga Mándi is elismerte, hogy a kettő nem mosható össze.

  • Papp Csaba (Fidesz) szintén a következetességet kérte számon, és Madarasi István korábbi választási sikertelenségeire utalt, megjegyezve, hogy a Debrecenért való munka a feladat.

  • Papp László polgármester kiemelte, hogy az elmúlt 16 évben a Fidesz többször nyert kétharmaddal a parlamentben, mégsem követelte senki az ellenzéki vezetésű önkormányzatok feloszlatását. Rámutatott, hogy az akkumulátorgyár ügye már a 2024-es önkormányzati választáson is téma volt, a választók akkor döntöttek, amit tiszteletben kell tartani.

Az előterjesztésről név szerinti szavazást tartottak. A javaslatot a közgyűlés nem fogadta el: 24 képviselő nemmel, ketten igennel szavaztak, négyen pedig nem vettek részt a voksoláson.

Itt a teljes vita, időbélyegekkel:

Mándi: sokan kimutatták a foguk fehérjét

Mándi László az ülés után azt írta: Madarasi Istvánnal azért kezdeményezték a közgyűlés feloszlatását, mert szerintük a 2026-os országgyűlési választás eredményei egyértelműen azt mutatják, hogy 2024 óta “földcsuszamlásszerűen” megváltoztak a debreceniek politikai preferenciái.

A képviselő szerint a Fidesz kampánya “megannyi hazugságra épült”. Példaként említette a januárban elfogadott közgyűlési határozatot, amely – megfogalmazása szerint – egy később jogerősen valótlannak bizonyult “Tisza-adócsomag-tervezetre” épült. A Semcorp ügyét is felhozta, mondván szerinte az eset azt bizonyítja, hogy a korábban “álcivilnek”, “rémhírterjesztőnek” és “fizetett ügynöknek” nevezett civilek aggályai megalapozottak voltak.

Így hazudoztak a kamu Tisza-adócsomagról Debrecen és Hajdú-Bihar megye fideszes politikusai

A vita során – Mándi beszámolója szerint – Gondola Zsolt Zoárd, a Civil Fórum Debrecen frakcióvezetője populistának nevezte az előterjesztést, és azt javasolta, hogy a közgyűlés vonja meg az előterjesztők bizottsági és felügyelőbizottsági tagságát. Az ügyrendi indítvány azonban nem kapott többséget.

A közgyűlés végül nem támogatta a feloszlatásról szóló javaslatot, azt csak a két előterejsztő, Mándi László és Madarasi István szavazta meg, míg a Civil Fórum képviselői, valamint Pákh Károly nem vettek részt a szavazásban, a Fidesz és a Mi Hazánk képviselői pedig ellene voksoltak.

A képviselő bejegyzését azzal zárta: véleménye szerint a vita során többen “kimutatták a foguk fehérjét”, és úgy véli, a választók erre hosszú ideig emlékezni fognak.