Lassan két éve, hogy elkészült az a 207 férőhelyes mélygarázs Debrecen központjában, a Sas utcán, amelyet a Dósa nádor tér felújítása miatt megszüntetett 170 parkolóhelyért kaptak cserébe az autósok.
Bár a garázs fölött piknezni is lehet, sőt a DK is üdvözölte a megépítését, azért bőven akadnak problémák is vele. Molnár Jenő építészmérnök volt a Debreceni Nap segítségére abban, hogy sorra vehessük, mely buktatókkal kell szembenéznie azoknak, akik a Sas utcai mélygarázsban parkolnak.
A Sas utcai mélygarázs használata sok debreceni autós számára napi bosszúság. A problémák okait Molnár Jenő építészmérnök segítségével jártuk körül, aki a helyszínen mutatta be, milyen műszaki hibák és tervezési hiányosságok nehezítik az új létesítmény használatát.
Már az alaprajz is árulkodó
Molnár szerint az első gyanús jel már az alaprajzon látható: a parkolóhelyek és a közlekedési útvonalak méretezése ránézésre is szűkös. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a beállás gyakran komoly manőverezést igényel, különösen a mai nagyobb méretű, vagy éppen alacsonyabb hasmagasságú autókkal.
A mérnök úgy fogalmazott: „Aki itt nem boldogul a beállással, annak nem ártana pár pótóra egy autósiskolában.” Ezzel együtt hangsúlyozta, hogy a tervezés és kivitelezés hibái is jelentősen megnehezítik a mindennapi használatot.
Miért lett a négy szintből hét?
A garázs hivatalosan négy szintes, ám a valóságban mínusz hetes szintig lehet lejutni. Ennek oka a fél szintű eltolások rendszere, amelyet a közlekedés biztosítása miatt alkalmaztak. A megoldás viszont tovább szűkítette a tereket, és alacsony belmagasságot eredményezett – ennek következménye, hogy az autósoknak különösen figyelniük kell a magasságkorlátozásokra.
Molnár szerint több helyen is jól látható, hogy a szerkezet szűkössége komoly kompromisszumokhoz vezetett. A rámpákon kettős töréseket alakítottak ki, ahelyett, hogy egyetlen, folyamatos ívben lehetne fel- vagy lehaladni, ami nem csak kényelmetlen, hanem műszakilag is kifogásolható.
Elektromos autók a legalsó szinten – jó ötlet volt?
Különösen kérdőjeles megoldás, hogy a legalsó szinten helyezték el az elektromos töltőket. Az építész szerint ez szakmailag nehezen magyarázható döntés, hiszen az elektromos autók alacsonyabb szabadmagassággal rendelkeznek, így a meredekebb és többszörösen megtört rámpákon való közlekedés számukra még nehezebb.
Ráadásul a -7-es szint mélysége miatt nagy teljesítményű búvárszivattyúkra van szükség a víz elvezetéséhez. „A víz az úr” – fogalmazott Molnár, hozzátéve, hogy bár a kivitelezés során sok vízzáró betont használtak, a mélység önmagában komoly kockázat.
Tervezési hibák, esztétikai hiányosságok
A bejárás során az építészmérnök több kisebb, de jelzésértékű problémára is felhívta a figyelmet:
-
A falak látszóbeton kialakítása igényes, de a mennyezet eldolgozása elnagyolt.
-
A tűzoltórendszer csővezetékei vékonyak, ami egy komolyabb tűz esetén kevéssé lenne hatékony.
-
A parkolóhelyek mérete nem elegendő egy 5 méternél nagyobb járműnek – ilyen autó esetén a kocsi gyakorlatilag ráfut a falra vagy kilóg a felfestett helyről.
Molnár szerint mindezek arra utalnak, hogy a kivitelezés során a látvány sokszor fontosabb volt a funkciónál.
Megkérdőjelezhető gazdasági döntések
A beruházás költségeit látva az építészmérnök összehasonlítást is készített: szerinte a bíróság mellett lévő parkoló területén ugyanezen összegből tízszer akkora kapacitású, emeletes parkolóházat lehetett volna felépíteni – jóval kevesebb műszaki kockázattal és sokkal egyszerűbb gépészettel.
„A szakma is értetlenül állt e konstrukció előtt” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy a Sas utcai mélygarázs mellett még egy hasonló labirintust terveztek a Petőfi tér alá is. A tér felújításának eredeti látványtervei teljes alápincézést és felszíni parkolás megszüntetését tartalmazták, ám ezek helyett végül egy jelentősen leegyszerűsített verzió valósult meg.
Megáll a víz a bejáratnál
Molnár Jenő szerint már a garázs bejáratánál látható egy súlyos kivitelezési hiba: a víz nem a csatornába folyik el, hanem előtte gyűlik össze. „Ez egyértelműen arra utal, hogy a burkolat lejtése vagy az ívkialakítás hibás. Negatív görbület jött létre, amit átadáskor észre kellett volna venni, főleg egy garanciális bejárás után” – mondta. Hozzátette: a probléma műszakilag egyszerűen orvosolható lenne, például műgyanta-alapú kiegyenlítő réteggel, és ugyanígy a rámpák felületi egyenetlenségei is javíthatók lennének.
A szakember szerint a részletek sokat elárulnak a kivitelezés színvonaláról: a kerékpártárolók kialakítása pozitívum, a gépészet nagy része is rendezett, de a rejtett csövezés hiányzik, így több helyen külső szerelés látható. A folyamatos légelszívás ugyan szükséges a kipufogógázok elvezetése miatt, de Molnár szerint felveti a kérdést, hová kerül a szennyezett levegő, hiszen a garázs környezetében lakóházak és irodák állnak. „A használhatóság és az üzemeltetés sok ponton nincs összhangban a beruházás költségével” – tette hozzá.
Miért üres a garázs?
Nem véletlen, hogy a mélygarázs sokszor fél házzal vagy annál is kisebb kihasználtsággal működik. A szűk közlekedési terek, az alacsony belmagasság, a tördelten vezetett rámpák és az elektromos autósok számára különösen kényelmetlen kialakítás együtt olyan felhasználói élményt eredményez, amely sokakat eltántorít a használattól.
Az összes videó a Sas utcai mélygarázs elemzéséről megtekinthető itt:





