Magyar Péter és Orbán Viktor

Elhúzni látszik a Tisza Párt a Fidesztől, a fideszes kutatóintézet máshogy látja

Ország
A kormánypártok támogatóinak száma a kegyelmi botrány után nem igazán változott, de az események érezhetően bizonytalanabbá tették a Fidesz-KDNP bázisát – írja legújabb elemzésében az IDEA Intézet.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Ez azzal járt, hogy a párt támogatottsága a biztos szavazók körében 7 százalékponttal csökkent az előző év hasonló időszakához képest. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy 2025 legelején minden harmadik felnőtt a Tisza Pártot támogatta, és a felnőtt népesség bő negyede volt a Fidesz-KDNP szavazója.

A kormánypárt támogatottsága jelenleg a teljes népességen belül megegyezik az egy évvel korábban mért szinttel (26 százalék), de a biztos szavazók körében 7 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban (most 36 százalék, egy évvel ezelőtt 43 százalék).

Facebook / IDEA Intézet

A Tisza Párt eközben a teljes népesség körében 33 százalékot ért el idén januárban, a biztos szavazóknál pedig 45 százalékot. Ami azt jelenti, hogy a Tisza 9 százalékponttal húzott el a Fidesztől a biztos szavazók körében.

A kutatás szerint most a Mi Hazánk és a DK is elérné a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos parlamenti küszöböt, de rajtuk kívül más párt nem jutna be az országgyűlésbe.

Módszertan

Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2024. december 31. és 2025. január 10. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére iskolai végzettség, életkor, nem, településtípus és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet- és közösségi oldal felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. A 1500 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont.]

Nézőpont: az időközi választások eredményei cáfolják a baloldali közvélemény-kutatók állításait

Az időközi választások eredményei cáfolják “a baloldali közvélemény-kutatók állításait” – olvasható a Nézőpont Intézet által kedden a Facebookra feltöltött bejegyzésben.

Azt írták: 2024 második felében “számos baloldali közvélemény-kutató intézet állította”, hogy Magyar Péter pártjának támogatottsága nemhogy beérte, hanem meg is előzte a kormánypártokét.

A tények, azaz az elmúlt hetek időközi választásainak eredményei azonban sorban cáfolták ezt – tették hozzá.

Felidézték, hogy

Tolna megye 2-es választókörzetében a Fidesz-KDNP jelöltje az időközi országgyűlési választáson közel kétharmados aránnyal (64 százalék) őrizte meg a kormánypártok országgyűlési mandátumát. A veszprémi időközi önkormányzati választáson szintén a Fidesz-KDNP diadalmaskodott meggyőző fölénnyel (45 százalék).

A hagyományosan baloldali fellegvárnak tekinthető Óbudán pedig a kormánypártok el is tudták hódítani a megüresedett ellenzéki mandátumot a hétvégén 40 százalékos eredménnyel – fűzték hozzá.

Az intézet bejegyzése szerint az is önmagáért beszél, hogy “az ellenzéki kutatóintézetek által legnépszerűbb pártként beállított Tisza Párt” egyik választáson sem állított jelöltet, amiből az a következtetés vonható le, hogy a párt “az állítólagosan meggyőző támogatottságát nem merte a választók valós megkérdezésén tesztelni”.

Bár “a baloldali közvélemény-kutatók rendre a Fidesz táborának elbizonytalanodásáról és aktivitásának gyengüléséről beszélnek” – folytatták -, a januári időközi választások eredményei ennek ellenkezőjét mutatják.

Vagyis a kormánypárti szavazók magabiztosnak és aktívnak bizonyultak, az ellenzéki pártok pedig egyetlen mandátumot sem voltak képesek megszerezni, függetlenül attól, hogy a fővárosban vagy vidéken mérették meg magukat.

A Tisza Párt távolmaradása az év elején tartott voksolásoktól inkább saját támogatóit bizonytalaníthatja el, míg a kormánypárti szavazók elkötelezettsége választásokon nyert bizonyítást – tartalmazza a Nézőpont Intézet elemzése.