Takács Attila a hirek.unideb.hu-nak elmondta, a kert jelenlegi állapotát a kedvezőtlen adottságok, vagyis a sok növény számára előnytelen savanyú, humuszban szegény homoktalaj ellenére összességében megfelelőnek tartja.
Az aszályok miatt azonban sok értékes fa elpusztult az elmúlt években, és ennek még nincs vége. Kihívás a következő évekre, évtizedekre, hogy ezt a gyűjteményt olyan irányba fejlesszük, hogy az előttünk álló klimatikus szélsőségeket, például az extrém meleget, a hosszú szárazságokat és a hirtelen betörő, akár fagyokkal is járó hidegfrontokat toleráló fajokat telepítsünk a kertbe, így a kísérletezésnek is van tere – összegezte az egyik legfontosabb feladatot.
Takács Attila azt tervezi, hogy Papp László munkáját tovább folytatva a helyi őshonos növényekre is megkülönböztetett figyelmet fordít.
Biológusként a Botanikus Kert organikus fenntartásában gondolkodom. Fontosnak tartom az elődöm által kezdett gyakorlatnak a folytatását, mely szerint nem kell például mindig mindenhol tervszerűen kapálni, füvet nyírni, lombot seperni, olyan részeket is kell hagyni, ahol ezeket a dolgokat a természetre hagyjuk és csak akkor avatkozunk be, ha az indokolt. El kell mondani a látogatóknak, hogy ez miért van így, hogy a kertnek ezek a részei nem elhanyagoltak, hanem más személet szerint tartjuk fenn, ahol a természetes biológiai sokféleségnek szeretnénk kedvezni
– hangsúlyozta.
Takács Attila elődje, Papp László az elmúlt két évtized eredményei közzé sorolta például, hogy fenntartották és fejlesztették a Botanikus Kert gyűjteményeit, valamint sikerült egy nemzetközi szinten is értékes növényföldrajzi pozsgásházat építeni. Létrejött a védett és fokozottan védett növények szaporító kertje, ahol a termőhelytől távol került növényeket mutatnak be. Egy 2009-es pályázat jóvoltából megújult a kert infrastruktúrája, többek között a fűtés, az öntözőrendszer, a pálmaház, felújították a kerítéseket, illetve újakat építettek. A tavat bővítették és újratelepítették, renoválták a sziklakerteket és az erdőssztyepp részeket. A fő sétányt műkővel borították, a bejáratnál most már szökőkút fogadja a látogatókat.
Sikeresek voltak mindemellett a madárvédelmi törekvések, madárodúkat, etetőket és itatókat helyeztek ki. A védett rovarok támogatására műfészkeket telepítettek. Újakra cserélték, illetve felújították a régi padokat, esőbeállókat, szeméttárolókat. A meglévő sétányokat felújították, illetve újakat hoztak létre, melyeket a kerthez valamilyen módon kötődő egyetemi egyéniségekről neveztek el. Több jeles tanár emlékére fát ültetettek és emlékkövet állítottak. A legfontosabb beruházások közé sorolható még az új kaktuszház építése, a Soó Rezső-féle faház felújítása, valamint a bromélia-nyaraltató kialakítása.
Arra a kérdésre, hogy mit tanácsol utódjának,Papp Lászlóezt válaszolta:
A botanikus kertek legfontosabb feladata a 21. században a védett flóra megóvása és a nemzeti parkok segítése a visszatelepítésekben. Ezért legyen tekintettel a kert múltjára és mindig a kert, az itt élő növényvilág érdekeit szolgálja. Természetesen más, új irányokat is nyithat, azonban a korábbiakat is tartsa meg és fejlessze. Különösen fontos a védett növények és a pozsgás gyűjtemény előtérbe helyezése. Az új vezetőt minden tudásommal kész vagyok segíteni, bármiben kérhet támogatást, mindig megkapja tőlem
– jelentette ki Papp László.