Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön aláírt egy rendeletet, amely lehetővé teszi az Oroszországért Ukrajnában harcoló külföldi állampolgároknak, hogy orosz állampolgárságot szerezzenek maguknak és családjuknak.
A Reuters által idézett végzés szerint azok, akik szerződést kötöttek a Moszkva által Ukrajnában végrehajtott “különleges katonai hadművelet” során, orosz útlevelet kérhetnek maguknak, házastársaiknak, gyermekeiknek és szüleiknek. Olyan dokumentumokat kell bemutatniuk, amelyek igazolják, hogy legalább egy évre jelentkeztek be.
A jogosultak közé azok tartoznak, akik szerződést kötöttek a reguláris fegyveres erőkkel vagy más „katonai alakulatokkal” – ez olyan csoportokra vonatkozhat, mint például a Wagner zsoldos szervezet.
Moszkva nem közöl adatokat arról, hogy hány külföldi harcol az oroszok oldalán Ukrajnában, de a Reuters szerint akadnak közöttü kubaiak, akik az átlagos havi fizetésük több mint 100-szorosának megfelelő bónuszokért léptek be Putyin seregébe. A portál úgy tudja, a Wagner legalább három afrikait is beszervezett, de közülük ketten már meghaltak.
Az előre lefutott választásig már nem valószínű, hogy Putyin tovább mozgósít
Egy amerikai hírszerzési jelentés szerint az orosz-ukrán háború eddigi mérlege orosz részről 315 000 halott és sebesült. Oroszország 2022 szeptemberében további 300 000 embert vetett be, A második világháború óta nem volt ekkora mozgósítás az országban. Hogy ezt a népszerűtlen lépést Putyin mikor ismétli meg, arról egyelőre találgatások folynak. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint talán a márciusi elnökválasztás után lépi meg, amikor újabb hat évre megválasztják Oroszország elnökének.
A Kreml azonban többször is kijelentette, hogy nincs szükség további mozgósításra, mert tavaly férfiak százezrei kötöttek önkéntes szerződést, hogy hivatásos katonák legyenek.
A 22 hónapja tartó háború során elszenvedett veszteségeit sem Oroszország, sem Ukrajna nem hozta nyilvánosságra Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt hónapban közölte, hogy a katonai vezetés további 450-500 ezer ember mozgósítását javasolta, a kijevi parlament pedig csütörtökön megkezdte a mozgósítási szabályok szigorítására és kiterjesztésére vonatkozó vitatott törvénytervezet felülvizsgálatát.