A kisadózó vállalkozók tételes adójáról (kata) szóló törvény módosítása ellen tartottak demonstrációt a Momentum szervezésében szerda este Budapesten, a Kossuth téren.
23:55
A Telex helyszíni tudósítása szerint a tüntetők nagyobb csoportja az Astoriánál állította le a forgalmat, majd elindult az Erzsébet hídon át Budára. A menet fél 11-kor az Erzsébet híd budai hídfőjénél rendőrsorfalba ütközött. A végig békésen viselkedő tüntetők itt nem tudtak továbbhaladni a Tabán és az Attila út irányába. A tömeg azt skandálta, „előre megyünk, nem hátra”, majd visszafordult, és a Döbrentei tér irányába haladtak tovább a Vár felé.
A budai Várban rohamsisakos rendőrök állták el a tüntetők útját a Dísz téren, amelynek közelében Orbán Viktor miniszterelnöki kormányirodája működik a Karmelita kolostorban. A tömeg demokráciát követelt, magasabb fizetést a rendőröknek, de azt is skandálták, hogy „elkúrtad”. Hangosbeszélőn többször arra szólították fel az embereket, hogy a Mátyás templom irányába hagyják el a helyszínt. Éjfél körül a Dísz tér elkezdett kiürülni, a maradók közül többen maszkot vettek fel arra számítva, hogy könnygázt fújnak ki. A hangulat alapvetően békés maradt, az emberek a „We will rock you”-t és a „8 óra munka, 8 óra pihenést” énekelték.
A videón 2 óra 10 perc körül érkezik meg a tömeg a Karmelitához:
20:00
Gelencsér Ferenc, a párt elnöke a tüntetésen bejelentette, hogy rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezik a módosítások eltörlése érdekében. Ha pedig az Országgyűlés nem támogatja a kezdeményezést, akkor az Alkotmánybírósághoz (AB) fordul a párt.
Ugyanakkor arra kérik Novák Katalin köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a törvénymódosítást, illetve kérjen normakontrollt az AB-től. A pártelnök úgy vélekedett, hogy
a kormánypárti politikusok az elmúlt 12 évben “már elloptak mindent, ami mozdítható. Ám ez nem ez nem elég nekik, a jövőnket is el akarják lopni”
– mondta. Szerinte, a választások előtt azt hazudták, hogy ők tudják megvédeni az országot a háborútól és a válságtól, ám nemhogy megvédenék a magyarokat a válságtól, de pont ők idézik elő a válságot.
Ugyanis, miközben 20 százalékkal drágulnak az élelmiszerek, a forint gyengülésével egekbe szökik az alapanyagok ára, a kormány ellehetetleníti a gazdaságot működtető vállalkozásokat
– tette hozzá. Ebben a helyzetben összefogva kell kiállnia a magyar társadalomnak, hiszen ez a hatalom csak az erőből ért – mondta Gelencsér Ferenc.
Tompa Andrea író úgy vélekedett, hogy a törvénymódosítás célja a független kreatív ágazat visszaszorítása, a társadalom további szegregációja és újabb gyűlöletcsoportok kijelölése.
Ésik Sándor ügyvéd szerint a törvénymódosítás a feketegazdaság erősödését szolgálja, hiszen visszajöhet az az idő amikor az emberek egy kockás füzetben kénytelenek vezetni a bevételeiket. “Azt akarják, hogy legyetek bűnözők, ugyanolyanok, mint akik ezt a törvényt megszavazták” – fűzte hozzá.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a rendőrség oldalán közölte, hogy Kossuth térre bejelentett gyűlés 19 óra 8 perckor véget ért, a helyszínről távozó résztvevők egy csoportja a Nyugati térnél akadályozza a körút villamos- és gépkocsi-közlekedését. Nem sokkal fél nyolc után egy másik csoport a Nyugati téri felüljáró forgalmát akadályozta, a rendőrök felszólították őket az úttest szabaddá tételére – írták, majd jelezték, hogy a Nyugati téri felüljárón 19 óra 57 perckor megindult a gépkocsiforgalom.