A Parlament szeretné elkerülni az EU és az Egyesült Királyság jövőbeli kapcsolatairól szóló tárgyalások kudarcát, de időre van szüksége az esetleges megállapodás áttekintésére.
A Maroš Šefčovič bizottsági alelnök és az Unió főtárgyalója, Michel Barnier részvétével megrendezett pénteki vitán szinte minden felszólaló hangsúlyozta: a Parlament szeretné, ha sikerülne megállapodni az Egyesült Királysággal, azonban nem az egységes piac működésének kárára. Üdvözölték a megállapodás nélküli tárgyalásokra felkészülő, és pénteken szavazásra bocsátandó vészintézkedéseket. A felszólalók hangsúlyozták: az Unió által javasolt megállapodás mind az általa lefedett terület, mind a felkínált teljes körű vámtarifa-mentesség miatt példa nélküli az eddigi szabadkereskedelmi tárgyalások között, ráadásul a brit fél ragaszkodott ahhoz, hogy szokatlanul rövid idő: kilenc hónap alatt dűlőre kell vinni a tárgyalásokat. Azonban a példátlan piaci hozzáférésért cserébe az Egyesült Királyságnak el kell köteleznie magát a méltányos versenyt biztosító szabályzás mellett. Az uniós halászattal kapcsolatban a főtárgyalót megismételve számos képviselő akadálytalan hozzáférést kért a brit vizekhez az európai halászflotta számára.
Több képviselő üdvözölte a csütörtökön véglegesített megállapodást többek között egymás állampolgárainak jogairól az Unióban és az Egyesült Királyságban, és az ír szigeten megőrzött békéről. A képviselők emellett megismételték a képviselőcsoportok elnökeinek csütörtöki nyilatkozatát, amely szerint a Parlament akkor tudja teljes körűen ellátni ellenőrző feladatát és döntést hozni az egyetértéséről, ha a megállapodás december 20-ig megszületik.
A teljes vita itt tekinthető meg. Az egyes felszólalások a nevekre kattintva érhetők el.
- Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság alelnöke
- Michel Barnier, az Európai Unió főtárgyalója
- David McAllister (EPP, Németország), a Parlament Egyesült Királyság koordiációs csoportjának vezetője
- Iratxe García Pérez (S&D, Spanyolország)
- Nathalie Loiseau (Renew, Franciaország)
- Nicolas Bay (ID, Franciaország)
- Philippe Lamberts (Zöldek/EFA, Belgium)
- Derk Jan Eppink (ECR, Hollandia)
- Martin Schirdewan (GUE/NGL, Németország)
- Fabio Massimo Castaldo (független, Olaszország)